Aj vy si robite selfies?
02.08.2014 19:36:49
Myslím, že o Facebooku vedia všetci (a môj 61 ročný dedko, ktorý sa taktiež stal jeho hrdým používateľom, je toho živým dôkazom), takže nemusím zdôrazňovať, čo to je a kde to je.
Výhodou Facebooku je určite neobmedzený kontakt s nie len starými, ale aj novými známosťami, ďalej zakladanie stránok (napríklad fanpage obľúbeného speváka, detske hry, aplikacie alebo založenie stránky o niečom, čomu sa radi venujete) a zdieľanie skúseností a zážitkov prostredníctvom statusov, ktoré je možné „lajknúť“.
Toto všetko je síce fajn, ale každá ruža má svoje tŕne a Facebook nie je žiadnou výnimkou. Prvým tŕňom je určite zoznamovanie sa. Na zoznamovaní sa ako-takom samozrejme nič nie je, ale pokiaľ sa zoznamujete s človekom, ktorého ste naživo nevideli a vidite nejaku zensku a na sebe lacne topanky, crossbody kabelky alebo chlapov pred zrkadlom, môže to viesť k rôznym situáciám. Uveďme si zlé situácie.
Prvý stupeň zlej situácie je, že si dohodnete stretnutie s istou 20 ročnou slečnou Jankou a namiesto nej príde 44 ročná, dajme tomu, Gertrúda, ktorá vás bude presviedčať o tom, že to je ona a že profilová fotka jej profilu je „z mládi“, ked mala sexi damske oblecenie a damske tenisky. Druhý stupeň je, keď sa Janka zmení na Janka v tom istom veku. V takom prípade existuje stále nádej, že s Jankom dokážete nadviazať normálny rozhovor. Tretí stupeň je, keď namiesto Janky príde na stretnutie dôchodca Ján. Ďalšie stupne si uvádzať nebudeme a tak sa postupne presunieme k druhému tŕňu ruže Facebook – k závislosti od Facebooku ako takom.
Závislí môžeme byť od čokolády, počítačovej hry, mejkapu, televízora, knihy a od hromady iných vecí. Závislí však môžeme byť aj od Facebooku. Najhoršie na závislosti od Facebooku je, že strácate kontrolu nad reálnym životom a sústreďujete sa viac (alebo len) na ten virtuálny. Začne to registráciou, pridávaním priateľov, potom postupne prechádzate k spoznávaniu nových hier, lajkovaniu statusov a stránok, nehovoriac o počte „selfies“ na vašom profile.
Tretím tŕňom Facebooku je virtuálne šikanovanie. Ľahko sa môže stať, že vás na Facebooku začne niekto kritizovať alebo zosmiešňovať. Uvediem príklad: Boli ste na dovolenke v Grécku a chcete sa o zážitok podeliť s priateľmi, tak pridáte fotku na nej damske plavky a spŕška komentárov na seba nenechá dlho čakať. „Veď máš hroznú postavu!“ „Mala si sa radšej postaviť za ten strom.“ „Vyzeráš ako slonica v poslednom štádiu tehotenstva!“ Nemusí to byť len fotka v plavkách, dôvodov na virtuálne šikanovanie nie je nikdy dosť. Stačí, ak si meníte status a slovo „halušky“ napíšete s mäkkým i.
Tŕňov ruže Facebook je určite viac, avšak som sa snažila upozorniť na tri hlavné. O ďalších tŕňoch možno niekedy nabudúce. :)
Komentáre